Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie oryginalną ofertą na rodzimym rynku propozycji kredytowych. Jednak w swej konstrukcji przypomina już świetnie nam znajome kredyty bankowe przydzielane przez typowe banki. Pozostaje jednak wskazać na nieco ważnych różnic.

Pierwsza z nich to podmiot, który jest w stanie użyczyć kwotę wnioskowanej pożyczki. W przypadku gdy przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Na ogół jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i weryfikacji osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu posiadają, chociaż statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie spłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na odrobinę odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem możności sprawdzenia potencjalnej osoby która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK czyli do głównego narzędzia jakim dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest używanie stałych zabezpieczeń spłaty pożyczki