Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym czasie dosyć znanym zagadnieniem. Informacje na jej temat pozostają jednakże całkowicie różne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przyznawanych pożyczek przechwytywali lokale mieszkalne ubogich osób.


Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej kompleksowa niż w schemacie dobrzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób ogólny określonego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron ma świadomość ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody podpisywania umów przez równe podmioty, która to to zasada mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że 1-a ze stron udziela pożyczki w danej wysokości a 2ga strona obiecuje ją spłacić w określonym terminie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie ma możliwości sprawdzać osoby w BIK). Ubezpiecza się w związku z tym poprzez dokonanie wpisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta struktura od strony prawniczej.