Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie dosyć popularnym zagadnieniem. Informacje na jej temat są jednakże całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem udzielanych pożyczek przechwytywali lokale mieszkalne ubogich ludzi.

Rzeczywistość wydaje się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób generalny określonego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron rozumie precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane poprzez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równorzędne strony, która to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że 1-a ze stron udziela pożyczki w konkretnej wysokości a 2ga strona zobowiązuje się ją zwrócić w ustalonym czasie, wraz z dodatkowymi odsetkami i kosztami.


Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie będzie w stanie weryfikować osoby w BIK). Zabezpiecza się w takim razie poprzez zrealizowanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana struktura od strony prawnej.